Sposoby przechowywania sałaty

  • 2

Sałata do bardzo nietrwałe warzywo, które trudno się przechowuje. Ale można wydłużyć jej świeżość w bardzo prosty sposób.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Sposoby przechowywania sałaty
fot. Fotolia
Po pierwsze nigdy nie należy przechowywać sałaty w ściśle związanej foliowej torebce. Plastik i brak dostępu powietrza powoduje, że wytwarzają się rakotwórcze azotyny. Sałatę najlepiej wyjąc z torebki, delikatnie skropić wodą i schować na dolną półkę lodówki.

Innym sposobem na zachowanie świeżości jest podzielenie sałaty na liście, umycie każdego liścia osobno, a następnie zanurzenie ich w zimnej wodzie na godzinę. Potem wyjmujemy sałatę z wody, odsączamy i zawijamy w płócienną ściereczkę. Sałatę ze ściereczką chowamy do lodówki. Taki zabieg trzeba powtarzać co 2 dni.

Trwalsze rodzaje sałat, takie jak lodowa czy rzymska, można bez specjalnych zabiegów przechowywać w lodówce przez tydzień. Ale je też należy wyjąć z folii.

                      sałata
 
Sałata to bardzo dobre i zdrowe warzywo. Ma wiele odmian. Oto niektóre z nich.
 
-masłowa - sałata ta najprawdopodobniej pochodzi z Azji. Znali ją Starożytni Egipcjanie i Grecy. Ten rodzaj sałaty jest jednym z najchętniej uprawianych w Polsce. Sałata nie jest trwałym warzywem, ale bardzo lubi niskie temperatury. Jeżeli chcesz zasadzić sałatę w przydomowym ogródku, pamiętaj, że sałata masłowa lubi bardzo dużo wody. Jeżeli  jest regularnie podlewana bardzo szybko rośnie. Sałata masłowa ma delikatny smak, jednak czasami bywa lekko gorzka. Najczęściej je się ją na kanapkach z pomidorem i rzodkiewką, jest też wykorzystywana do sałatek czy surówek do obiadu. Można ją podać z jogurtem bądź śmietaną i cukrem.

               sałata masłowa
 
-rzymska - tą sałatę poznasz po wydłużonych  listach. Poza tym widoczne są na niej nerwy. Ta sałata jest bardzo krucha.  Wyglądem może przypominać kapustę pekińską  ( ze względu na jej podłużne główki bywa porównywane do pekinki).  Jest słodsza niż sałata masłowa. Przyrządza ją się z sosami bądź orzechami. Dobrze też komponuje się z serem pleśniowym.
 
-rukola - na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że to mlecz ( liście mlecza i rukoli są trochę do siebie podobne). Rukola ma ostry smak. Przygotowuje się z niej pyszne pesto, bywa także wykorzystywana jako jeden ze składników na pizzę. Rukolę można także łączyć w sałatkach z innymi sałatami.
 
- roszponka -jest właściwie najmniejszą sałatą ze wszystkich, ma małe, delikatne listki.  Ma ciemnozielony kolor i lekko orzechowy smak. Używa się jej do sałatek (np. sałatki z serem feta i prażonym słonecznikiem), jest także składnikiem surówek. Z roszpunki można ugotować także zupę.
 
- sałata lodowa - to krucha sałata, która ma jasnozielone liście. Tworzy główkę nieco podobną do główki kapusty.  Kapusta ta jest łagodna w smaku oraz chrupiąca. Sałatę lodową wykorzystuje się do sałatki greckiej, podaje się ją również z sosami, najlepiej pasują do niej sosy jogurtowe oraz majonezowe,
 
- sałata dębolistna - można ją poznać po tym, że jej liście przypominają kształtem trochę liście dębu. Ma kolor czerwonobordowy. Jej końce są ciemniejsze.  Ma bardzo delikatny smak. Jej wadą jest to, że nie może być przechowywana dłużej niż jeden dzień.
 
-radicchio - sałata ta ma lekko gorzkawy smak. Idealnie komponuje się z innymi sałatami w mieszankach. Jej główka ma kolor wina, wyglądem przypomina trochę główkę kapusty. Idealnie smakuje z sosem z octu balsamicznego wraz z dodatkiem miodu.

                      sałata
 
Wartości odżywcze sałaty
 
Sałata ma piękny, zielony kolor, ponieważ zawiera dużo chlorofilu.  Chlorofil ma wiele właściwości, między innymi  działa bakteriobójczo, ochrania organizm przed zarazkami, pomaga także w pokonaniu różnych infekcji. 
 
Sałata działa także przeciwnowotworowo i wzmacnia nasz system nerwowy.  Ponadto sałata działa także odkwaszająco i orzeźwia nasz organizm.  Co więcej, dzięki niej poprawia się także trawienie.
 
Pomieszanie różnych odmian sałat daje ciekawe smaki. Sałatę można jeść na różne sposoby. Z serami, oliwkami, jajkami, kaparami czy cebulą. Można podawać ją z krewetkami czy wędzonym mięsem. Możliwości jest dużo. 
 
Sałatę najlepiej rwać palcami, a nie kroić nożem. Pamiętaj, że każdą sałatę należy dokładnie umyć.  Dodatki należy łączyć z sałatą uważnie, aby nie zdominowały smaku sałaty.