Przyjęcie komunijne w domu

Przyjęcie komunijne we własnym domu – od dziś to już nie problem. Jak przetrwać przygotowania, by zdążyć na czas i o niczym nie zapomnieć.? Oto kilka pomocnych wskazówek.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Przyjęcie komunijne w domu
fot. fotolia

Świętowanie wraz z najbliższymi pierwszego przyjęcia Komunii Świętej przez dziecko jest częścią polskiej tradycji. Jest to niezwykle ważne wydarzenie zarówno dla malucha, jak również jego rodziców i krewnych. Chcą zorganizować przyjęcie komunijne powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca. Jeśli zdecydujemy się na przyjęcie w domu z pewnością zaoszczędzimy nieco pieniędzy i zapewnimy komfort swojej pociesze. Musimy jednak być przygotowani na większą ilość pracy związaną z organizacją przyjęcia. Od czego powinniśmy zacząć?

Plan to podstawa!

Zanim ruszymy w wir walki usiądźmy spokojnie i pomyślmy nad listą rzeczy do zrobienia. Ułożenie odpowiednio wcześnie planu działania da nam pewność, że zdążymy na czas i o niczym nie zapomnimy. Zastanówmy się kogo chcemy zaprosić i jak duża jest przestrzeń, którą dysponujemy. Czy ma być to duży zjazd rodzinny, czy intymna celebracja w gronie najbliższych? Organizując przyjęcie w domu powinniśmy jednak ograniczyć listę gości do rodziny i bliskich przyjaciół. Nie chcemy przecież by goście czuli się niekomfortowo.

Zadbajmy także o stoły i krzesła, policzmy ile osób usiądzie przy jednym stole, ile krzeseł będziemy potrzebować. Zazwyczaj w domu lub mieszkaniu nie mamy aż 12-15 krzeseł. Warto zwrócić się o pomoc do mieszkającej bliżej nas rodziny lub przyjaciół i ustalić kiedy i jak brakujące meble zostaną przetransportowane na miejsce komunijnej imprezy. Oszczędzi nam to późniejszych zmartwień.


                                        komunia, przyjęcie

Wybór potraw

Zaplanujmy menu wybierając do niego potrawy, które bez problemu przygotujemy wcześniej i przechowamy w lodówce lub zamrażarce do czasu samego przyjęcia. Nie zostawiajmy gotowania na ostatnią chwilę. W pośpiechu łatwo o błędy, a przygotowanie ciepłego posiłku dla większej liczby osób wymaga więcej czasu i energii.

Komponując listę dań powinniśmy wziąć pod uwagę rodzinne tradycje. Jeżeli zwyczajowo na spotkaniach z krewnymi pojawia się tradycyjna polska kuchnia warto kontynuować ten zwyczaj. Nie zawsze mamy pewności, że goście dobrze przyjmą bardziej wymyśle potrawy. Dania takie jak rosół, gotowane warzywa, pieczone mięso czy drób są uniwersalne i na pewno będą wszystkim smakować. Nie zapomnijmy też o napojach dla dorosłych i dzieci.

Co na zimno?

Doskonałe sa przystawki takie jak jajka faszerowane i sałatki, które łatwo przechowamy w lodówce, przykryte folią aby nie wyschły. Majonez do sałatek warzywnych lepiej jest dodać, wieczorem, dzień przed przyjęciem. W innym wypadku pokrojone warzywa mogą stać się wodniste i nabrać nieprzyjemnej konsystencji. 

Dobrym wyborem będzie także tradycyjny talerz wędlin. Marynowane grzybki lub inne warzywa czy oliwki ze słoiczka doskonale pasują do mięs. Są łatwo dostępne w sklepach i wystarczy je przełożyć do mniejszych salaterek. Jest to szybki sposób na urozmaicenie stołu.

Danie główne

Jeśli chcemy oszczędzić sobie pracy nie decydujmy się na potrawę, której elementy trzeba będzie przygotować pojedynczo dla każdego gościa. Lepszym wyborem będzie na przykąłd pieczone mięso. Nie wymaga ono od nas tyle pracy, a w czasie gdy pieczeń będzie rumienić się w piekarniku my możemy zająć się przygotowaniem czegoś innego. Pokrojona na porcje i udekorowana na talerzu będzie wyglądać równie apetycznie. Do mięsa możemy dodać gotowane lub pieczone ziemniaki, ryż lub kaszę. Wszystko zależy od naszych kulinarnych preferencji. 

Ciasta i desery

Domowe wypieki są doskonałe na każdą okazję. Również przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej nie może się bez nich obejść. Warto jest przygotować ulubione ciasta, goście na pewno je docenią. Z łatwością przechowamy różnego rodzaju ciasteczka. Lepiej nie decydować się na ciasta z kremem czy galaretką jeżeli chcemy przyrządzić je wcześniej. Należy też uważać w jaki sposób przechowujemy nasz wypieku, ponieważ źle przechowywane mogą szybko tracić świeżość i wysychać.

Udekorowanie stołu

Z dniem komunii nieodłącznie związany jest kolor biały, który jest symbolem czystości i niewinności. Najlepiej prezentować się będzie stół nakryty białym obrusem, prezentując się świeżo i odświętnie. Udekorować go można zielonymi dodatkami, roślinami i ozdobnikami, które wprowadzą do domu radosny i lekki wiosenny nastrój.

Komunia Święta to przed wszystkim wyjątkowy dzień dla dziecka, a każdy rodzic chce by jego pociecha czuła się tego dnia dobrze będąc w centrum uwagi. Jak wiadomo, nie da się przewidzieć wszystkiego, jednak kluczem do sukcesu będą wcześniejsze sumienne przygotowania. Planując przyjęcie wcześniej i realizując stopniowo wyznaczone cele możemy sprawić, że dzień ten będzie czystą przyjemnością nie tylko dla gości, lecz także dla nas samych.

Propozycje potraw na komunijne przyjęcie z gotujmy.pl

 Schab pieczony śliwką nadziewany

Świąteczne udka z pieczarkami

Warstwowa sałatka z marchewką

Sałatka jarzynowa

Razowa szarlotka bez jajek