Pyza

Pyza

Złoty Ekspert
[Przepisów: 988]

SUPERPRZEPIS

Syrop z pędów sosnowych

  • 12
  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
         
ocena: 5/5 głosów: 10

przyznam, że nie wiedziałam do jakieś kategorii wpisać ten przepis więc zaznaczyłam po prostu przetwory

Syrop z pędów sosnowych Więcej zdjęć (5)

Składniki:

Syrop z pędów sosnowych

 

  • ok. 2 kg młodych pędów sosnowych
  • ok. 1,5 - 2 kg cukru

Sposób przygotowania:

Syrop z pędów sosnowych
Pędy zbiera się wiosną, mniej więcej na początku maja gdy mają po kilka do kilkunastu centymetrów długości. Takie ponad 20 cm właściwie już się nie nadają - rosną już na nich małe igiełki i są mało soczyste. Nie wolno zrywać pędów ze wszystkich gałęzi a nawet wszystkich z jednej - pamiętajmy, że drzewo ma rosnąć dalej i nie możemy go zniszczyć. Nie dopuszczalne jest także łamanie gałęzi w celu pozyskania pędów - lepiej poszukać mniejszych drzewek. Nie wiem jak takie zbieranie wygląda z punktu prawa, ale leśnicy na pewno go nie pochwalają.



SYROP - pędy przebrać, lekko oczyszczając je z brązowych łuseczek - nie myjemy ich, ale pozbywamy się mrówek i innych owadów. Kroimy pędy na mniejsze kawałki - są dość łamliwe więc można je po prostu połamać w rękach. Wrzucamy je do dużego, przeźroczystego i wyparzonego słoja lub słoików - przesypując dość obficie cukrem i ubijając drewnianym tłuczkiem co pozwoli pędom łatwiej puścić sok. Słój napełniamy do ok. 3/4 , wierzch dokładnie zasypujemy grubą warstwą cukru.



Przykrywamy kilkakrotnie złożoną gazą i obwiązujemy czymś albo nakładamy zakrętkę, ale nie zakręcamy mocno. Odstawiamy na parapet okienny albo w jakieś spokojne miejsce na ok. 3 do 6 tygodni - na parapecie, w promieniach słońca, syrop szybciej się wytworzy. Po tym czasie zlewamy większość syropu filtrując go przez gęste płótno, rozlewamy do wyparzonych słoiczków albo butelek i przechowujemy w ciemnym miejscu. Można, dla lepszej konserwacji, dodać trochę spirytusu - kilka łyżek na 1 litr, ale wtedy taki syrop podajemy tylko dorosłym. To doskonały specyfik pomagający przy przeziębieniach. Pędy po zlaniu syropu można przeznaczyć na nalewkę.
Syrop z pędów sosnowych
świeże młode pędy przebieramy pozbywając się owadów i części łusek
Syrop z pędów sosnowych
płamane albo pokrojone na mniejsze kawałki układamy w słoju warstwami przesypując cukrem
Syrop z pędów sosnowych
lekko ubijamy każdą warstwę żeby pędy łatwiej puściły sok
Syrop z pędów sosnowych
naczynie z pędami i cukrem odstawiamy na kilka tygodni a potem zlewamy syrop